Skip to content

853 Westfield Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block201
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
37%
Improvement Value:$77,100
63%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+3.3%
2024$8,779+3.2%
2023$8,508+0.4%
2022$8,476+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,000
Sq Ft1,400DeedBook 6506, Page 2496Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 6154, Page 947Recorded11/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900