Skip to content

707 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block202
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
52%
Improvement Value:$52,500
48%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+3.2%
2024$7,846+3.2%
2023$7,604+0.4%
2022$7,576+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,800

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5979, Page 279Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1870