Skip to content

739 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1850
Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 29, 2008

Property Information

Block202
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2A-F&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,300
43%
Improvement Value:$142,300
57%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,950+3.1%
2024$18,371+3.5%
2023$17,742+0.8%
2022$17,605+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5719, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1850