Skip to content

601 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1890

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block205
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
25%
Improvement Value:$117,300
75%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+3.2%
2024$10,328+68.3%
2023$6,138+0.4%
2022$6,115+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6552, Page 2835Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,120DeedBook 6474, Page 51Recorded7/22/2022

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6093, Page 667Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6068, Page 861Recorded7/15/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5584, Page 347

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5128, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1890