Skip to content

615 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block205
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
57%
Improvement Value:$34,000
43%
Total Assessment$78,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,835+3.2%
2024$5,652+3.2%
2023$5,477+0.4%
2022$5,457+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6130, Page 67Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3541, Page 775