Skip to content

613 Harrison St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block207
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
45%
Improvement Value:$59,400
55%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+3.3%
2024$7,681+3.2%
2023$7,445+0.4%
2022$7,417+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 6240, Page 926Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3337, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1930