Skip to content

794 W Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block213
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class25
DescriptionB F&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
57%
Improvement Value:$38,100
43%
Total Assessment$89,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,620+3.2%
2024$6,412+3.2%
2023$6,214+0.4%
2022$6,191+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft864DeedBook 6397, Page 2076Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3129, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1950