Skip to content

726 W Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block213
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class25
DescriptionF-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
54%
Improvement Value:$43,600
46%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,035+3.3%
2024$6,813+3.2%
2023$6,603+0.4%
2022$6,579+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5665, Page 62

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5046, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1950