Skip to content

514 Union St

Rahway, NJ 07065

Built 1967

Last Sale Price
$61,500
Last Sale Date
Aug 31, 1977

Property Information

Block215
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
30%
Improvement Value:$132,600
70%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,025+3.2%
2024$13,584+3.2%
2023$13,165+0.4%
2022$13,116+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 3116, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1967