Skip to content

503-7 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1870

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block215
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description4A-F&3G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,260
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
23%
Improvement Value:$225,400
77%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,674+78.4%
2024$12,149+3.2%
2023$11,775+0.4%
2022$11,731+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft4,260DeedBook 6521, Page 2581Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$457,500
DeedBook 5525, Page 404

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5437, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1870