Skip to content

435 Harrison St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Dec 31, 2002

Property Information

Block219
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
40%
Improvement Value:$76,800
60%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+3.2%
2024$9,195+3.2%
2023$8,911+0.4%
2022$8,878+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5378, Page 159

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5273, Page 249

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4529, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1930