Skip to content

2092 Whittier St

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jul 3, 2009

Property Information

Block238
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
44%
Improvement Value:$60,400
56%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+3.3%
2024$7,803+3.2%
2023$7,563+0.4%
2022$7,534+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5770, Page 864

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 5384, Page 714

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3637, Page 548

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3385, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1940