Skip to content

597 River Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block220
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
44%
Improvement Value:$75,300
56%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,004+3.2%
2024$9,689+3.2%
2023$9,391+0.4%
2022$9,356+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 6281, Page 2257Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 6123, Page 331Recorded6/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955