Skip to content

244 W Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1926

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 27, 2010

Property Information

Block225
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
48%
Improvement Value:$77,100
52%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,945+3.3%
2024$10,600+3.2%
2023$10,274+0.4%
2022$10,235+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5713, Page 500

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3924, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1926