Skip to content

209 Linden Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2011

Property Information

Block225
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
52%
Improvement Value:$54,500
48%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,353+3.3%
2024$8,090+3.2%
2023$7,841+0.4%
2022$7,811+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950