Skip to content

271 Terrace St

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block22
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
48%
Improvement Value:$67,400
52%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,649+3.3%
2024$9,345+8.0%
2023$8,654+0.4%
2022$8,621+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,180DeedBook 6456, Page 2050Recorded3/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1953