Skip to content

278 Wilson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block232
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage754
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
43%
Improvement Value:$70,400
57%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,197+15.2%
2024$7,982+3.2%
2023$7,736+0.4%
2022$7,708+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft754DeedBook 6530, Page 2304Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5496, Page 217

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4727, Page 336

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3986, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1930