Skip to content

245 W Lincoln Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block232
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
38%
Improvement Value:$87,100
62%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+3.3%
2024$10,105+3.2%
2023$9,794+0.4%
2022$9,757+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 6164, Page 834Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3506, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1960