Skip to content

2339 Knapp Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block261
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
49%
Improvement Value:$67,200
51%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,789+3.2%
2024$9,481+3.2%
2023$9,189+0.4%
2022$9,155+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 6212, Page 446Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 6011, Page 794Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5918, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1952