Skip to content

2100 Whittier St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block238
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
36%
Improvement Value:$80,000
64%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+3.2%
2024$8,943+3.2%
2023$8,668+0.4%
2022$8,635+1.3%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6583, Page 2707NU CodeRecord card mismatch (32)Recorded6/6/2025

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5854, Page 806

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5598, Page 865

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5431, Page 35

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5300, Page 108

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4990, Page 332

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4391, Page 275

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 3431, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1900