Skip to content

2123 Oliver St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block239
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSB-S-B&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
47%
Improvement Value:$67,700
53%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,545+3.2%
2024$9,245+3.2%
2023$8,960+0.4%
2022$8,926+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$56,196
DeedBook 4499, Page 305

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4240, Page 256

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4174, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1950