Skip to content

2148 Prospect St

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block239
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
52%
Improvement Value:$55,600
48%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,649+3.2%
2024$8,377+3.2%
2023$8,119+0.4%
2022$8,088+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,248DeedBook 6531, Page 2820Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3406, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1942