Skip to content

532 Connor Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1949

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block239
Lot47
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,241
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
46%
Improvement Value:$72,700
54%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,989+3.2%
2024$9,675+11.9%
2023$8,647+0.4%
2022$8,615+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,241DeedBook 6467, Page 236Recorded6/6/2022

Property Sale

Sale
$346,000
Sq Ft1,241DeedBook 6392, Page 53Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5857, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1949