Skip to content

521 W Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Mar 30, 1998

Property Information

Block239
Lot55
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
43%
Improvement Value:$68,500
57%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,893+3.2%
2024$8,614+3.2%
2023$8,348+0.4%
2022$8,317+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4644, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1930