Skip to content

2083 Evans St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Sep 14, 2015

Property Information

Block239
Lot61
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
56%
Improvement Value:$46,700
44%
Total Assessment$107,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+3.2%
2024$7,688+3.2%
2023$7,451+0.4%
2022$7,424+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 6080, Page 922Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4847, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1930