Skip to content

2159 Evans St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 15, 1989

Property Information

Block239
Lot68
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
55%
Improvement Value:$54,400
45%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+3.2%
2024$8,578+3.2%
2023$8,313+0.4%
2022$8,282+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3597, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1930