Skip to content

2324 Colonial Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1959

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block247
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
48%
Improvement Value:$73,200
52%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,374+3.2%
2024$10,048+3.2%
2023$9,738+0.4%
2022$9,702+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 5482, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1959