Skip to content

2304 Colonial Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1959

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 8, 2014

Property Information

Block247
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
44%
Improvement Value:$88,900
56%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752+4.0%
2024$11,296+3.2%
2023$10,948+0.4%
2022$10,907+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6003, Page 676Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4088, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1959