Skip to content

2340 Jowett Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1963

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Dec 1, 2009

Property Information

Block248
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
43%
Improvement Value:$90,400
57%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,670+3.2%
2024$11,303+3.2%
2023$10,955+0.4%
2022$10,914+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 5794, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1963