Skip to content

2304 Jowett Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1963

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block248
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
43%
Improvement Value:$90,400
57%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,472+3.3%
2024$11,103+3.3%
2023$10,753+0.4%
2022$10,712+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6574, Page 2092NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963