Skip to content

2251 Winfield St

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block255
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
38%
Improvement Value:$53,850
62%
Total Assessment$86,850

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+3.2%
2024$6,229+3.2%
2023$6,037+0.4%
2022$6,014-49.4%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 6239, Page 232Recorded1/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1942