Skip to content

751 W Lincoln Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 31, 2011

Property Information

Block255
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,397
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
43%
Improvement Value:$82,100
57%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+3.2%
2024$10,421+3.2%
2023$10,100+0.4%
2022$10,062+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5865, Page 251

Property Sale

Sale
$351,900
DeedBook 5586, Page 6

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5389, Page 34

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3856, Page 99

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3112, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1956