Skip to content

306 Lower Alden Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Jun 30, 1980

Property Information

Block262
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
43%
Improvement Value:$67,600
57%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,849+3.2%
2024$8,571+3.2%
2023$8,306+0.4%
2022$8,275+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3225, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1953