Skip to content

2366 Allen St

Rahway, NJ 07065

Built 1945

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 12, 2017

Property Information

Block266
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionS ON CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
42%
Improvement Value:$65,900
58%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+3.2%
2024$8,147+3.2%
2023$7,896+0.4%
2022$7,867+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6231, Page 953Recorded12/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1945