Skip to content

2275 Allen St

Rahway, NJ 07065

Built 1935

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block268
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
45%
Improvement Value:$69,000
55%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,330+3.2%
2024$9,037+9.5%
2023$8,251+0.4%
2022$8,220+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,064DeedBook 6422, Page 740Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5544, Page 590

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5102, Page 115

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3560, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1935