Skip to content

2215 Allen St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 24, 1987

Property Information

Block268
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
43%
Improvement Value:$70,000
57%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,167+3.2%
2024$8,879+3.2%
2023$8,605+0.4%
2022$8,573+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3510, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1930