Skip to content

442 E Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1949
Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block278
Lot12

Zoning---
Sq Footage20,000
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,700
73%
Improvement Value:$38,500
27%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678+3.2%
2024$10,351+3.5%
2023$9,997+0.8%
2022$9,919+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 6109, Page 450Recorded3/10/2016

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4858, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1949