Skip to content

414 E Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2014

Property Information

Block278
Lot13

Sq Footage---
Acreage3.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$667,800
32%
Improvement Value:$1,407,200
68%
Total Assessment$2,075,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$156,912+3.2%
2024$152,118+3.5%
2023$146,910+0.8%
2022$145,769+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 5872, Page 850

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5069, Page 9

Property Sale

Sale
$800,568
DeedBook 3137, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1966