Skip to content

172 E Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1937

Last Sale Price
$246,900
Last Sale Date
Oct 14, 2003

Property Information

Block285
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionB&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
33%
Improvement Value:$90,500
67%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,989+3.2%
2024$9,675+3.2%
2023$9,377+0.4%
2022$9,342+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$246,900
DeedBook 5400, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1937