Skip to content

196 E Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block285
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
39%
Improvement Value:$76,200
61%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182+3.2%
2024$8,893+3.2%
2023$8,619+0.4%
2022$8,587+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 6568, Page 2446NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925