Skip to content

190 E Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Jun 22, 1978

Property Information

Block286
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
53%
Improvement Value:$40,300
47%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,294+3.2%
2024$6,096+3.2%
2023$5,908+0.4%
2022$5,886+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3145, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1900