Skip to content

178 E Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1890

Last Sale Price
$12,641
Last Sale Date
Jan 25, 1982

Property Information

Block286
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
56%
Improvement Value:$35,200
44%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924+3.2%
2024$5,738+3.2%
2023$5,561+0.4%
2022$5,540+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$12,641
DeedBook 3278, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1890