Skip to content

378 E Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 10, 2003

Property Information

Block289
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
51%
Improvement Value:$36,400
49%
Total Assessment$74,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502+3.3%
2024$5,329+3.2%
2023$5,165+0.4%
2022$5,145+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5392, Page 907

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5291, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1940