Skip to content

322 E Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block289
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB&CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
42%
Improvement Value:$44,100
58%
Total Assessment$76,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,650+3.2%
2024$5,472+3.2%
2023$5,304+0.4%
2022$5,284+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft896DeedBook 6432, Page 13Recorded9/27/2021

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5694, Page 583

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5635, Page 841

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5322, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1940