Skip to content

475 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
May 31, 2010

Property Information

Block28
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
48%
Improvement Value:$62,900
52%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,960+3.2%
2024$8,678+3.2%
2023$8,411+0.4%
2022$8,379+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$266,500
DeedBook 5818, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1940