Skip to content

645 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block53
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
44%
Improvement Value:$69,100
56%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+3.2%
2024$8,807+3.2%
2023$8,536+0.4%
2022$8,504+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 6264, Page 166Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 5452, Page 517

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4027, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1940