Skip to content

276 E Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1961

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 19, 2002

Property Information

Block293
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2A F&G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
36%
Improvement Value:$85,200
64%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+3.2%
2024$9,603+3.2%
2023$9,307+0.4%
2022$9,273+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5317, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1961