Skip to content

290 William St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
May 18, 1992

Property Information

Block307
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
40%
Improvement Value:$66,400
60%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+3.2%
2024$7,939+3.2%
2023$7,695+0.4%
2022$7,666+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3842, Page 1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3496, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1900