Skip to content

258-62 William St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block307
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3A-F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,285
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
24%
Improvement Value:$171,100
76%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,572+4.1%
2024$15,922+3.2%
2023$15,431+0.4%
2022$15,374+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft4,285DeedBook 6494, Page 2298Recorded12/27/2022

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3201, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1900