Skip to content

121 E Emerson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Dec 6, 1978

Property Information

Block309
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
41%
Improvement Value:$64,600
59%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+3.3%
2024$7,839+3.2%
2023$7,597+0.4%
2022$7,569+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3166, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1900